Akademik Fetvalar

NAMAZ => NAMAZLA İLGİLİ GENEL HÜKÜMLER => Konuyu başlatan: akademikfetvalar - Aralık 24, 2016, 09:40:07 ös

Başlık: Kısa kollu gömlek veya dar pantolonla namaz kılmanın hükmü nedir?
Gönderen: akademikfetvalar - Aralık 24, 2016, 09:40:07 ös
Kısa kollu gömlek veya dar pantolonla namaz kılmanın hükmü nedir?

Kollar, erkeklerin namazda ve namaz dışında örtmeleri gereken uzuvlardan değildir. Dolayısıyla erkeklerin kısa kollu gömlekle namaz kılmalarında sakınca yoktur. Hareketleri engelleyecek şekilde dar pantolonla namaz kılmak ise, uygun değildir.
Başlık: Dar veya içini gösteren elbiselerle namaz kılınabilir mi?
Gönderen: akademikfetvalar - Aralık 24, 2016, 09:40:58 ös
Kadınların el, yüz ve ayakları dışında kalan bütün bedeni, erkeklerin ise göbek ile diz kapağı arası avret mahallidir. Buraların, namazda ve namaz dışında yabancılara karşı örtülmesi ve giyilen elbisenin vücut hatlarını belli edecek şekilde dar, tenini gösterecek şekilde ince olmaması gerekir.
Başlık: İş elbisesi ve pijama ile namaz kılınabilir mı?
Gönderen: akademikfetvalar - Aralık 24, 2016, 09:41:27 ös
İş elbisesi ve pijama ile namaz kılınabilir mı?

Namazın şartlarından birisi de necasetten (pislikten) taharettir. Namaz kılacak kişinin elbisesinde, bedeninde ve namaz kılacağı yerde, kan, idrar, şarap, dışkı gibi namaza mani necasetler bulunmamalıdır. Tesettüre uymak ve temiz olmak şartı ile iş elbisesi ve pijama ile namaz kılınabilir.

Bu itibarla, işin cinsine göre iş elbisesinde bulunan badana, boya, madenî yağlar, pas ve benzeri kirler namazın sıhhatine manî değildir. Ancak kişi, camiye veya mescide gidecekse temiz elbise giymesi Kur'an-ı Kerim'in emridir. Örf, adet ve medeniyet gereği olarak camiye veya cemaate giden kimsenin en güzel elbiselerini giymesi cemaate saygının bir gereğidir. Gerek evde, gerek diğer yerlerde tek başına da olsa namazların temiz ve güzel bir kıyafetle kılınması, şüphesiz daha iyidir.