Gönderen Konu: Kurban Kesimi ve Etinin Tevzii hakkında, DİN İŞLERİ YÜKSEK KURULU KARARI  (Okunma sayısı 975 defa)

Çevrimdışı akademikfetvalar

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 800
DİN İŞLERİ YÜKSEK KURULU KARARI
Kurban Kesimi ve Etinin Tevzii hakkında

   Din İşleri Yüksek Kurulu 06/05/1993 günü Kurul Başkanı İsmail Öner'in Başkanlığında toplandı. 1993 Yılı Kurban Bayramı münasebetiyle yurtiçi ve yurtdışındaki vatandaşlarımızdan, bedelini ödeyerek kurbanını vekalet yoluyla kestirmek isteyenlerin kurbanlarının, Türkiye Diyanet Vakfı organizasyonu ile Et ve Balık Kurumu kombinalarında kestirilip, etlerinin veya bedellerinin Bosna Herkes ve Azerbaycan gibi ülkelerde zulme uğrayan muhtaç dindaş ve soydaşlarımıza ulaştırılmasının düşünüldüğü ifade olunarak, vekalet yoluyla kurban kesilmesi ve bunların etlerinin veya bedellerinin yurtiçi ve yurt dışındaki yoksul dindaş ve soydaşlarımıza ulaştırılmasının dini hükmünün açıklanmasına dair ilgi onay ve eki incelenmiştir.

   Yapılan müzakere sonunda:

1.   Kurbanın rüknü, kurbanlık hayvanın usulüne göre kesilip kanının akıtılmasıdır. Bedelini veya aynını bir hayır kurumuna veya yoksul kişilere bağışlamakla bu vecibe yerine getirilmiş olmaz.

   Ancak, kişinin keseceği kurbanı bizzat satınalması, kendisinin kesmesi veya kesilirken yanında bulunması, -kurbanın sahih olması için,- gerekli değildir. Bunlar vekalet yoluyla da yapılabilir. Çünkü kurban, mali bir ibadettir. Mali ibadetlerde vekalet, mutlak olarak caizdir. Hiçbir mazeret olmadan da kişi kendi adına kurbanını satınalıp kesmek üzere güvendiği bir kimseye vekil edebilir. Vekil hakiki şahıs olabileceği gibi, hükmi şahıs (yani özel veya resmi bir kuruluş ) da olabilir.

2. Kurbanın eti, -kısmen veya tamamen-sahibi ve ev halkı tarafından
tüketilebileceği gibi, ister zengin, ister yoksul olsun başka kimselere de hediye ve tasadduk edebilir. Ancak eti, derisi, yünü, bağırsağı...ve benzeri şeylerin satılması mekruhtur. Satıldığı takdirde bunların bedelinin tasadduk edilmesi gerekir. Sadece derisi, bir yoksula veya hayır kurumuna bağışlanabileceği gibi, evde posteki, namazlık, kalbur ve benzeri ev eşyası yapılarak kullanılması veya bedeliyle istahlak maddesi olmayan kalıcı ev eşyası edinilmek üzere satışı da caizdir.

   Bu duruma göre:

a)   İsteyen vatandaşlarımızın, önceden bedelini ödeyerek, Türkiye Diyanet Vakfı organizesiyle vekaleten kurbanlarını kestirmelerinde ve bu kurbanların etlerinin gerek yurtiçi, gerek yurtdışındaki muhtaç dindaş ve soydaşlarımıza, adıgeçen vakıf tarafından et olarak ulaştırılmasında dinen hiçbir sakınca bulunmadığına;

b)   Sözkonusu etlerin, kısmen veya tamamen et olarak yurtiçi ve yurtdışındaki müslümanlara ulaştırılması imkanının sağlanamaması halinde, -deri ve bağırsaklar gibi, - bunların da rayiç bedelle satılarak bedelinin bu maksatlara sarfedilmesinin caiz görüldüğüne

Karar verildi.

İsmail ÖNER Prof.          Dr. İbrahim ÇALIŞKAN   
Din.işl.Yük.Krl.Bşk.       Din.işl.Yük.Krl.Bşk.Vekili   

Mustafa ATEŞ         Fahri DEMİR
Üye            Üye


Prof.Dr.Şerafettin GÖLCÜK         Prof.Dr. Mehmet HATİPOĞLU
Üye                     Üye

                 

(Raporlu)            (Bulunmadı)
Haydar  HATİPOĞLU      Yaşar İŞCAN   
Üye            Üye


Doç. Dr. Esat KILIÇER      Şükrü ÖZBUĞDAY
Üye             Üye

Hasan Şakir SANCAKTAR   Lütfi ŞENTÜRK   
Üye            Üye         
Seyfettin YAZICI      İrfan YÜCEL   
Üye         Üye