HAC VE UMRE MATERYALLERİ > HAC VE UMREDE SAĞLIK

ÇEŞİTLİ SAĞLIK KONULARI

(1/1)

vaizismail:
ÇEŞİTLİ SAĞLIK KONULARI
• Hacılarımız sıcak bölgede mümkün olduğu kadar iç çamaşırlarında ve dış elbiselerinde havalanmaya müsait, hafif, açık renkli, pamuklu, keten, veya yünlü giysiler giymelidirler. Terlediklerinde çamaşırlarını değiştirmeleri, sağlığı koruma adına çok önemlidir. Sıcak günlerde birkaç kez duş alınması her açıdan faydalıdır.

• Yaşlı, kilolu ve ilave olarak tansiyon hastalığı olan hacılarımızın güneşin tepede olduğu zamanlarda her ne şekilde olursa olsun fazla aktivite göstermemeleri gereklidir. Tavaflarını ve diğer sosyal gezilerini güneşin yoğun olmadığı saatlerde yapabilirler. Şeker, tansiyon, nefes darlığı vb. gibi kronik hastalığı olan hacılarımız Türkiye'de kullandıkları ilaçlarını hac mevsimi boyunca yetecek şekilde yanlarında götüreceklerdir. Ayrıca hastalıklarını gösteren heyet raporunun bir fotokopisini yanlarına alırlarsa, herhangi bir rahatsızlanma anında hac sağlık ekibine bu raporu göstererek kısaca sağlık durumlarını özetlemiş olurlar, tedavide zaman kaybını önlemiş, tedaviyi kolaylaştırmış olurlar.

• Mekke ve Medine'deki Diyanet İşleri Başkanlığı hastanelerinde tedavi edilemeyen hastalar Arap hastanelerinde tedavi ettirilmektedir. Bu tedaviler hac sağlık ekibinden doktorlar tarafından günlük olarak yattıkları hastanelerde takip edilmekte, gereken sosyal ve tıbbî yardım gösterilmektedir.

• Hacılarımızın kutsal topraklarda karşılaşacakları hastalıkların tedavisi için belirli sayıda, konunun uzmanları tarafından tespit edilmiş branşlarda sağlık elemanından oluşan bir sağlık ekibi hacılarımızın hizmetinde olacaktır.

• Hac sezonunda Mekke ve Medine'de birer adet olmak üzere iki adet hastane ile 10-20 kadar sağlık ocağı kurulmaktadır. Ancak bu birimlerde daha ziyade acil, akut, ölümcül hastalıkların tedavisine çalışılmaktadır. Yılların birikimiyle müzminleşmiş her türlü hastalığın yabancı bir memlekette kısıtlı imkânlarla teşhis ve tedavi edilmesi mümkün değildir. Hatta hac sağlık ekibinin görevlendirilme amacı da bu değildir.

• Hacılarımız, Mekke ve Medine'de karşılaşacakları en küçük bir sağlık sorununda doğrudan en yakında bulunan sağlık ocağındaki doktora başvurmalıdır. Doktorun öngördüğü tavsiye ve tedaviyi eksiksiz uygulamalı, sonrasında herhangi bir iyileşme olmazsa tekrar aynı doktora giderek durumunu anlatmalı, devam edecek olan kademeli tedaviye imkân sağlamalıdır. Hastalanan hacılarımızın doktora gitmeyip birbirlerinden aldıkları tavsiye ve tedavilerle hastalıklarını tedaviye çalıştıkları bilinmektedir. Bazen hastalarımızın sağlık ocağından aldığı ilaçları kullanmayıp beklettiği ve dönerken de çöpe attığı görülmektedir. Sağlık uygulamalarında kurallar kesindir, verilen ilaç kullanılır. Doktorun reçete ettiği ilacın kullanılmaması veya kendine ait olmayan ilacın kullanılması yanlış sonuçlara sebebiyet verebilir, bir hasta için uygun olan ilaç bir başkası için öldürücü olabilmektedir. Her insanın hastalığı da tedavisi de kendine özgüdür. Fotokopi çekercesine tedaviler uygulamak doğru değildir.

• Özellikle yaşlı ve kilolu hastalardan istirahat etmesi önerilenler buna riayet etmedikleri zaman daha ağır tablolarla tekrar hastaneye getirilmekte, daha önce istenenden çok daha uzun süre hastanede kalmakta ve ibadetleri aksamaktadır. Bu nedenlerden dolayı hacılarımız sağlıklarının kıymetini bilecek, özellikle Arafat'tan inene kadar vücudunu akıllı bir şekilde yönetecektir.

• Hacılarımızın ortalama kırk beş gün süren bu ibadet yolculuğundaki en önemli ve en zor aşama olan Arafat vakfesini gerçekleştirene kadar aşırı yorgunluk yapacak ve dinî bir gelenekten öte geçmeyen birtakım gezileri daha sonraya ertelemeleri uygundur. Sağlık durumunu iyi değerlendirip, tavaf ve diğer bedenî faaliyet gerektiren ibadetleri de dengeli bir şekilde yaparak, Arafat'tan önce vücudunun ağır bir şekilde hırpalanmasına meydan vermemelidirler.

• Hacılarımızın sağlığı hem kendileri hem de bizler için çok önemlidir. Hac farizasını doya doya, gereklerini tam yerine getirerek yapıp, gönül huzuru içerisinde salimen vatanlarına dönebilmeleri sağlıklarına gösterecekleri azami özenle mümkün olacaktır.
', 'xx'), (276, 241, 86, 1194093198, 4, 1010, 'Hacda Doktor Hacıları Uyarıyor', 'vaizismail', 'vaizismail@gmail.com', '85.105.43.52', 1, 1225745710, 'vaizismail', 'Aşağıda eklentide *.rar ile sıkıştırılmış "Hacıların Sağlık Eğitimi" konulu PowerPoint sunumvar.

2006-2007 Haccında Doktor Hacıları Uyarıyor:

http://www.youtube.com/watch?v=Qdf_O3E86WE

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git